18 Ağustos 2016 Perşembe

Arayıcı Günlükleri - 29


MUİ'nin (Mars Uzay İstasyonu) tam merkezinde bulunan sekizgen odanın mavi neon ışıkları titreşiyordu. Odada bulunan monitörlerden sürekli veriler akıyor, iki dikdörtgen prizma bembeyaz olmuş şekilde odayı aydınlatıyordu. MUİ sorumlusu Jenni Korhonen, sekizgen odaya girdi. Dijital bir ses odada yankılandı.

"İyi akşamlar, Jenni."
"İyi akşamlar Richard" diye karşılık verdi Jenni. "Ayrıca sanada iyi akşamlar Elon."

Bir önceki dijital sesin farklı bir tondan benzeri cevap verdi. "Nasılsın Jenni?"
"İyiyim Elon, teşekkürler."

Jenni, 21. yüzyılın cesur girişimcilerinin isimlerinin verildiği, güneş sisteminde o güne kadar yapılmış en iyi iki kuantum bilgisayara istasyona ilk geldiğinden beri hayrandı. Tarihte yaşamış olan Elon Musk, tekrar tekrar kullanılabilen Falcon roketlerini yapmış, ki bu roketin ilk başarılı geri dönüşü artık Mars'ta özel bir gün olarak kutlanıyordu, şu an kullandıkları Dragon mekiklerinin ilk versiyonlarını uzaya çıkarmayı başarmış bir insandı. Onun ismi verilen Elon yapay zekası ise onun mirasını Mars yörüngesinde bir uzay istasyonunda devam ettiriyordu. Mars'ta yapılan araştırmalar, teknolojik yenilikler ve bunlarla ilgili bütün planlamalar artık Elon yapay zekasının kontrolündeydi ve bu dev makine sayesinde kayda değer ilerlemeler kaydedilmişti. Diğer makineye adını veren Richard Branson, 21. yüzyılın başında kurduğu Virgin Galactic firması ile ticari amaçlı uzay uçuşlarını başlatmış, Solar Impulse projesi ile güneş enerjisi ile uçabilen araçların temelini atmış ve küresel ısınma ile mücadelede ön sıralarda yer almıştı. Onun ismi verilen Richard yapay zekası'da Mars kolonisinin ekosistemini, çevresel değişimini ve daha yaşanabilir bir yer olması için yapılan çalışmaları kontrol ediyordu. Bu iki süper kuantum bilgisayarının bütün olasılıkları hesaplayarak aldıkları kararlar Mars Kolonisinin can damarlarını oluşturuyordu. Jenni, çocukluğundan itibaren bilgisayarlara hayranlık duymuş, Elon ve Richard'ın çalışma prensiplerini anlamaya çalışmış ve onların koloniye yön verişlerine şahit olmuştu. Büyüdüğünde MUİ'de çalışmak için seçilmiş ve son 10 senesinin sekizinde çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra uzay istasyonunun sorumlusu olmuştu. Uzay istasyonunun sorumlusu olmak Mars Kolonisinin her şeyinden sorumlu olmak ile neredeyse eş değerdi. Uzay istasyonunda inşa edilen Dragon Mekikleri ve daha büyük, daha yeni modellerin üretilmesi, koloninin geleceğinin planlanması, Mars ve Dünya arasındaki seyahatler ve koloni ile "Elitler" arasındaki ilişkilerde Elon ve Richard'ın hesaplamalarını ve kararlarını iletmek, işleyişi takip etmek öncelikle onun, ardından ekibinin işiydi.

"Elitler ile yaptığın konferansı izledik, Jenni."
"Elimizdeki bilgileri aktardım. Adamlarını bizim öldürmediğimizi ve sınırlarını da ihlal etmediğimizi söyledim. Ama bu beni biraz rahatsız etti. R.V.A. Model-9X' ten haberimiz var."
"Yüzde yüz doğru söyledin. Elimizdeki bilgiler ile söylediklerini konferanstan tam 1 saat 15 dakika önce analiz ettik. Yanlış bilgi verilmedi." dedi dijital seslerden bir tanesi.
"Sizce nasıl tepki verecekler?" diye sordu Jenni.
"Geçişe izin vermeme ihtimalleri %50. R.V.A. Model-9X'in yaptıklarından sonra ihtimal %75.  Engelleme ihtimallerinin artması bir saldırı ihtimalini de kuvvetlendiriyor. "
"Ne yapacağız?"
"Mekiklere hızlarını azaltmalarını ve karbondioksit lazer silahlarını hazır tutmalarını bildirdik." dedi dijital seslerden Elon olan.

Jenni, endişelenmeye başlamıştı. Hayatı boyunca bir uzay çatışmasına şahit olmamıştı ve şu an içinde bulunduğu durum yavaş yavaş bir çatışmaya dönüşüyordu. Tanıdığı insanları o mekiklere bindirmişti. Onları yolcu ederken, her zamanki gibi güvenli bir şekilde gidip, geri geleceklerini düşünüyordu. Ama şimdi işler değişmişti. Çok fazla risk olduğunu düşünüyordu.

"Görevi iptal edemez miyiz?" diye sordu Jenni.
"Olumsuz. R.V.A. Model-9X önemli. Elitlerin eline geçmesi tehlike kat sayısını maksimuma çıkaracaktır."

Jenni, yardım için neler yapabileceklerini düşünmeye başladı. Elon ve Richard her ne kadar en gelişmiş süper bilgisayarlar olsalar da, insan değillerdi. Hesaplamadıkları veya risk yüzdesi yüksek olduğu için uygulamadıkları bir şeyler olabilirdi. Tek başına çözüm üretebilecek kadar tecrübeli olmadığını biliyordu. Herkesin yardımına ihtiyacı olacaktı.

"Elon, Richard, tüm birim yöneticilerini en kısa sürede toplantı odasında toplanmaları için bilgilendirin. O mekiklerdeki insanlara yardım etmeliyiz."

"Mesaj gönderildi." dedi Richard.
"Toplantı odasında görüşürüz." diyerek aceleyle dışarı çıktı Jenni. Toplantı odasına gidene kadar yapılabilecekleri düşündü. Ona göre en insancıl davranış görevi iptal etmek veya ertelemekti. Elon ve Richard ise görevinin iptalinin daha büyük riskler getireceğini hesaplıyordu. Yöneticiler ile birlikte başka bir fikir bulabilir, bulamazsa bile kendi fikrini oylamaya sunabilirdi. Elon ve Richard'ın olumsuz oylarına rağmen kazanabileceği dört yönetici vardı. En azından üç kişiyi ikna ederse görevi iptal edebilir. İnsanları, arkadaşlarını sağ salim geri getirebilirdi.

Jenni toplantı odasına girdiğinde oda boştu. Hemen arkasından diğerleri geldi ve hızlı bir şekilde bilgisayarlardan brifing aldılar. Jenni kendi düşüncelerini ve tanıdıkları insanları riske atmamaları gerektiğini anlattı. Elon, 9X'in Elitler'in eline geçmemesi gerektiğini anlatan istatistikler ve bilgiler verdi. Son olarak başka fikri olan var mı diye yöneticilere soruldu.

İnce, uzun boylu, ayağa kalktığı zaman neredeyse kırılacakmış gibi gözüken bir yönetici söz aldı. Yeni geliştirilen ve eskilerinden çok daha hızlı, daha fazla silahla donatılmış olan mekikler ile destek sağlayabileceklerini belirtti. Eğer geri dönülemiyorsa kayıp en aza indirilebilirdi. Bir müddet sessizlik oldu. Elon yeni mekiklerin tüm testlerinin tamamlanmadığından ve sorun çıkartma olasılıklarından bahsetti. İlk grubu kurtarmak isterken daha fazla insan ve mekik kaybedilebileceğini ekledi. Ufak bir sessizlik oldu.

"Bu durumda elimizdeki 3 seçeneği oyluyoruz. Ya hiç bir şey yapmayacağız, ya görevi iptal edeceğiz, yada yeni mekikleri destek için göndereceğiz."

Odadaki 5 kişi arasındaki oylama kağıtlara istenilen seçenek yazılarak yapıldı. Elon ve Richard ortak fikirde hiç bir şey yapmama seçeneğini toplantı odasındaki dev ekrana yansıttılar. Odadakiler kağıtlarını Jenni'ye uzattılar. Jenni ilk kağıdı açtı. Destek seçeneği yazılmıştı. Görevi iptal edebilecek kadar oy hala çıkabilirdi. İkinci ve üçüncü kağıtlardan iptal seçeneği çıktı. Eğer bir oy daha iptal seçeneğine çıkarsa Jenni'nin dediği uygulanacaktı. Böylece kimse zarar görmeden bu işten kurtulabilirlerdi. Sonraki kağıtların ikisinden de destek seçeneği çıktı.

"Karar verilmiştir." dedi Jenni. "Yeni mekikleri hemen hazırlıyoruz ve en kısa sürede bizimkilere destek olmaları için gönderiyoruz."

Dev ekranda yeni olasılık hesaplamaları adım adım gösteriliyordu. Elon ve Richard riskleri hesaplıyor, yapılması gerekenleri sıralıyordu. Jenni'nin elinde koca bir iş listesi vardı ve bunları mümkün olan en kısa sürede yapmalıydı. Benzer iş listeleri Elon ve Richard tarafından MUİ'de bulunan herkese gönderilmeye başlamıştı. Yöneticilerin listeleri de cep terminallerine düşmüştü. Herkes hızlı adımlarla yerlerinden kalktı. Birbirlerine başarılar dileyip odayı terk ettiler.

Jenni, ilk olarak ellerindeki hazır durumda olan yeni mekiklerin listesine baktı. 20 mekiği göreve gönderebilirdi. Daha sonra mekik mürettebatlarını inceledi. 10 mekiğe yetecek kadar mürettebatı vardı ve onları bir kaç saat içinde hazır edebilirdi. Zaman kaybı olmaması için gezegenden mürettebat çağırmamayı düşünüyordu. Hangar'a 10 mekik hazırlamaları için bir mesaj iletti. MUİ içerisinde daha önce hiç olmadığı kadar bir hareketlilik vardı. İnsanlar oradan oraya koşturuyor, herkes verilen görevleri yerine getirmeye çalışıyordu. Jenni cep terminalinden dünya yörüngesindeki LIDAR (Light Detection and Ranging) verilerini istedi. Elindeki programda kendi mekikleri dışında kalanları kırmızı ile gösterecek bir değişiklik yaptı. Daha sonra kırmızı renkli olanları düşman olarak işaretledi. Artık tüm mekiklere Elitler'in düşman olduğunu bildiriyordu. Dünya'ya doğru ilerlemekte olan mekiklerin neredeyse tamamı Jenni'den onay istiyordu. Jenni, düşman tanımını onayladı. Hepsi hızını düşürmüş ve mekiklerdeki herkes savaş pozisyonunu almıştı. Jenni son bir mesaj gönderdi.

"Mekikleri durdurun ve destek gelmesini bekleyin."

Terminalini cebine yerleştirdi ve geliştirme rıhtımlarına yöneldi. Hazırlanmaya çalışılan 10 yeni mekiğe baktı. Eskilerinin aksine bunlarda beyaz yerine siyah renk tercih edilmişti. Bütün dış kaplamaları siyaha boyanmıştı. Yeni kaplamalar sayesinde eski tip hedefleme sistemlerini de yanıltabiliyorlardı. Renkleri ve hedef olmama kabiliyetleri sayesinde uzayın karanlığında birer hayalet olmalarını bekliyorlardı. Jenni içinden başaracağız, başarmalıyız diye tekrarlıyordu. Kimse zarar görmeden bu işi bitireceğiz.

Jenni, mekikler ile ilgili bilgi almak için rıhtım sorumlusunun bulunduğu yere yöneldi. Ardından cep terminaline bir mesaj geldi. Elon ve Richard önemli olarak işaretledikleri bir mesaj göndermişlerdi. Jenni rıhtım sorumlusu ile konuşmaktan vazgeçip tekrar sekizgen odaya döndü.

"Elon, Richard. Nedir önemli olan?"
"Dünya'ya yaklaşmakta olan altı cismin net görüntülerini aldık." dedi dijital ses.
"Lütfen iyi haber verin. İlk tespitimizden daha küçük gök taşları bunlar yada cisimlerin rotaları değişti yada ortadan kayboldular diyebilirsiniz mesela."
" Görüntüleri ekrana sırayla getiriyorum."

Jenni ekrana gelen görüntüleri ağzı açık bir şekilde, tüm şaşkınlığı ile izledi. Bir tane dev uzay gemisi etrafında ondan daha küçük ama kendileri ile kıyaslandığında yine de büyük olan 5 uzay gemisi daha gözüküyordu.

"Bunlar başka gezegenden mi?" diye sordu Jenni.
"Hayır" diye cevap verdi Elon. " En büyük olarak gördüğün gemi Magellan, diğerleri de sırasıyla Trinidad, San Antonio, Conception, Victoria ve San Tiago."
"Yani bunlar insan yapımı."
"Evet." dedi dijital ses. "Bundan bir kaç yüzyıl önce, Stephen Hawking adında bir bilim adamı, dünyanın sonunu yapay zekanın getirebileceğini belirtti. Ardından içlerinde Elon Musk ve Richard Branson'ın da olduğu bir grup yapay zekaya karşı önlem alınması için bir manifestoya imza attılar. Bu manifestodan sonra da yapay zeka çalışmaları devam etti. Ta ki, bir tane R.V.A. Model-9X Turing testinden %90 başarı ile geçene kadar. Bu noktadan sonra insanların korkuları arttı ve yapay zekalardan kurtulmanın zamanı geldiğini düşündüler. Dev bir uzay gemisi inşa ettiler ve dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlayan adamın ismini bu gemiye verdiler."
"Magellan" dedi Jenni.
"Evet. Ardından 5 gemi daha yapıldı. Dünyada yapay zeka ile çalışan tüm robotlar, makineler bu gemilere dolduruldu. Bu sürgünü de iyi bir amaç için planladılar. İnsanların gidemeyeceği kadar uzaklara gidebilecek bu makineler dünya benzeri gezegenler bulduklarında gemilerden biri oraya inecek ve insanların yaşaması için gerekli hazırlıklara başlayacaktı. Gemilerin her biri bir gezegene yerleştikten sonra Magellan dünya ile iletişime geçecek ve koordinatları bildirecekti. Ayrıca bu gemilerin her birine on binlerce donmuş embriyo depolandı. Dünya'daki insanlar o gezegenlere ulaşana kadar makineler ve robotlar hayatı başlatacaktı."
"Güzel bir plana benziyor. Bu durumda gemilerin geri dönmemesi gerekirdi."
"Evet. Tamamı geri dönüyor." dedi Elon. "Görevleri iptal edilip geri çağrılmış olabilirler yada hiç bilmediğimiz bir sebepten geri döndüler."
"Dönmeleri iyi mi yoksa kötü mü bilmiyorum." dedi Jenni.
"Dönmemek için programlandılar ve gönderildiler. 19. Yüzyıl'da yaşamış bir yazar Mark Twain şöyle demiş;"

"Başımızı derde sokan kötü gelişmelerin kaynağında bilmediğimiz şeyler değil, başımıza asla gelmeyeceğinden emin olduklarımız vardır."Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder